Cyclocross Copenhagen

Copenhagen CycloCross Grand Prix 2010

Luftfugtigheden var omkring de 100% ved cykel-eventet i Bellahøj d. 21. november 2010, og cykelrytterne måtte kæmpe en hård kamp imod det smattede underlag.

Xgames.dk til Cyclocross GP

Det er en spændende nichesport de dedikerede sportsfolk i denne cykelsportsgren har. Sporadisk regn og en tung bane på græssektionerne i København gjorde det vanskeligt for alle mand i feltet.

Se video fra  CycloCross Grand Prix 2010

YouTube-forhåndsvisningsbillede
(vælg 720P HD og fuldscreen video).

Cyclocross Grand Prix 2010 Copenhagen

Resultater søndag d. 21/11 2010 Copenhagen cyclocross Grandprix

A-Klassen 10 omgange

  1. Tommy Moberg Nielsen CK Kronborg 1 1,01,18
  2. Jonas Guddal Haderslev Starup CK 2 1,01,30
  3. Benjamin Wittrup Justesen Team T-bikes 3 1,01,53
  4. Thomas Christian Bonne Team Rivette – DMK 4 1,03,30
  5. Jacob Mantuz Kjeldsen Horsens AC 5 1,05,28
  6. Allan Juul CK Aarhus 6 1,06,10
  7. Emil Olsen Team Designbrokers – Junior 7 1,08,30
  8. Dan Olsen Horsens AC 8 1 omgang
  9. Jacob Kollerup Designa Køkken – Blue Water 9 1 omgang
  10. Johnni Nielsen Team T-bikes 10 1 omgang
  11. Kenneth Hansen Haderslev Starup CK 11 DNF

B-Klassen 9 omgange

  1. Jesper Thomsen CK Kronborg 1 1,01,18
  2. Jon Fuglsang JC cykelklub 2 1,05,16
  3. Nikolaj Rønhede Hvidovre CK 3 1,05,23
  4. Jesper Bødker Buchtrup TCR 4 1,06,47
  5. Karsten Lund Andresen HFCK 5 1,07,06

Junior 10 omgange

  1. Magnus Cort Nielsen Bornholm CC 1 1,05,38

Dame 6 omgange

  1. Annika Langvad Odder CK 1 42,42
  2. Margriet Kloppenburg Holbæk CR 2 44,09
  3. Birgitte Bernt Nielsen Randers CK 3 44,26
  4. Trine Lorentzen Odder CK 4 51,55

Veteran 6 omgange

  1. Benny Anderson Åstorp CK 1 39,23
  2. Bruce King KCK 2 42,26
  3. Ole Egeblad Holte CK 3 43,01
  4. Jesper Nielsen CC Hillerød 4 43,41
  5. Bo Belhage Ck Kronborg 5 43,42
  6. Morten M Westergård Vejle CK 6 45,32
  7. Michael Nicolajsen Århus MTB 7 1 omgang

U17 5 omgange

  1. Helmut Wacker Roskilde CR 1 37,44

U15 4 omgange

  1. Jonas Wang DCR 1 30,18
  2. Andreas Lund Andresen HFCK 2 40,18
  3. Andreas Stokbro CK Fix 3 30,41
  4. Mikkel Arvid Olsen Cykling Odense 4 34,22

U13 4 omgange

  1. Oliver Errebo CK Fix 1 23,44
  2. Mads Høiberg Klinke Roskilde CR 2 25,37
  3. Kristian K. Eriksen CK Fix 3 25,49
  4. Ludvig Wacker Roskilde CR 4 28,11

Sport Herre 6 omgange

  1. Angus Edmond team track bike shop
  2. Jimmi Bargisen team track bike shop
  3. Teis jansen JC Cykelklub
  4. Jesper Pørksen
  5. Hans J. Hansen
  6. Rein kloppenburg

Lignende artikler

Del artiklen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *