Kategoriarkiv: Cykelsport

Cyclocross Copenhagen

Copenhagen CycloCross Grand Prix 2010

Luftfugtigheden var omkring de 100% ved cykel-eventet i Bellahøj d. 21. november 2010, og cykelrytterne måtte kæmpe en hård kamp imod det smattede underlag.

Xgames.dk til Cyclocross GP

Det er en spændende nichesport de dedikerede sportsfolk i denne cykelsportsgren har. Sporadisk regn og en tung bane på græssektionerne i København gjorde det vanskeligt for alle mand i feltet.

Se video fra  CycloCross Grand Prix 2010

YouTube-forhåndsvisningsbillede
(vælg 720P HD og fuldscreen video).

Cyclocross Grand Prix 2010 Copenhagen

Resultater søndag d. 21/11 2010 Copenhagen cyclocross Grandprix

A-Klassen 10 omgange

  1. Tommy Moberg Nielsen CK Kronborg 1 1,01,18
  2. Jonas Guddal Haderslev Starup CK 2 1,01,30
  3. Benjamin Wittrup Justesen Team T-bikes 3 1,01,53
  4. Thomas Christian Bonne Team Rivette – DMK 4 1,03,30
  5. Jacob Mantuz Kjeldsen Horsens AC 5 1,05,28
  6. Allan Juul CK Aarhus 6 1,06,10
  7. Emil Olsen Team Designbrokers – Junior 7 1,08,30
  8. Dan Olsen Horsens AC 8 1 omgang
  9. Jacob Kollerup Designa Køkken – Blue Water 9 1 omgang
  10. Johnni Nielsen Team T-bikes 10 1 omgang
  11. Kenneth Hansen Haderslev Starup CK 11 DNF

B-Klassen 9 omgange

  1. Jesper Thomsen CK Kronborg 1 1,01,18
  2. Jon Fuglsang JC cykelklub 2 1,05,16
  3. Nikolaj Rønhede Hvidovre CK 3 1,05,23
  4. Jesper Bødker Buchtrup TCR 4 1,06,47
  5. Karsten Lund Andresen HFCK 5 1,07,06

Junior 10 omgange

  1. Magnus Cort Nielsen Bornholm CC 1 1,05,38

Dame 6 omgange

  1. Annika Langvad Odder CK 1 42,42
  2. Margriet Kloppenburg Holbæk CR 2 44,09
  3. Birgitte Bernt Nielsen Randers CK 3 44,26
  4. Trine Lorentzen Odder CK 4 51,55

Veteran 6 omgange

  1. Benny Anderson Åstorp CK 1 39,23
  2. Bruce King KCK 2 42,26
  3. Ole Egeblad Holte CK 3 43,01
  4. Jesper Nielsen CC Hillerød 4 43,41
  5. Bo Belhage Ck Kronborg 5 43,42
  6. Morten M Westergård Vejle CK 6 45,32
  7. Michael Nicolajsen Århus MTB 7 1 omgang

U17 5 omgange

  1. Helmut Wacker Roskilde CR 1 37,44

U15 4 omgange

  1. Jonas Wang DCR 1 30,18
  2. Andreas Lund Andresen HFCK 2 40,18
  3. Andreas Stokbro CK Fix 3 30,41
  4. Mikkel Arvid Olsen Cykling Odense 4 34,22

U13 4 omgange

  1. Oliver Errebo CK Fix 1 23,44
  2. Mads Høiberg Klinke Roskilde CR 2 25,37
  3. Kristian K. Eriksen CK Fix 3 25,49
  4. Ludvig Wacker Roskilde CR 4 28,11

Sport Herre 6 omgange

  1. Angus Edmond team track bike shop
  2. Jimmi Bargisen team track bike shop
  3. Teis jansen JC Cykelklub
  4. Jesper Pørksen
  5. Hans J. Hansen
  6. Rein kloppenburg